Certyfikacja w Polsce
Przesłanki wprowadzenia przepisów dotyczących certyfikacji
Podstawą do wprowadzenia przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków były informacje i dane statystyczne dotyczące finalnego zużycia energii w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi z raportu Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) aż 40% energii jest pochłaniane przez budynki. Z tej ogromnej ilości energii ponad 70% jest pochłaniane przez ogrzewanie (źródło: Efektywność wykorzystania energii w latach 1995 - 2005, GUS, 2007). Dlatego też Unia Europejska zdecydowała się postawić na oszczędność energii głównie w miejscach jej wykorzystaniach, czyli w budynkach.
Certyfikat energetyczny
W trakcie gorączkowych prac Sejmu IV kadencji we wrześniu 2007 roku uchwalono nowelizację ustawy Prawo Budowlane, wprowadzającą tzw. świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Spowodowane jest to bezpośrednim wprowadzeniem w życie Dyrektywy EPBD. Świadectwa charakterystyki energetycznej określają jakie budynki i lokale i w jakich sytuacjach będą musiały posiadać tzw. certyfikat energetyczny. Certyfikat energetyczny jest to dokument przedstawiający informacje nt rocznego, potencjalnego zapotrzebowania na energię na cele c.o., c.w.u., wentylacji, klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia. Ponadto dane
te porównywane są z danymi dla tzw. budynku referencyjnego.
W ten sposób określa się tzw. klasę energetyczną budynku.
Jakie budynki?
Zgodnie z ustawą świadectwa charakterystyki energetycznej budynku będą musiały posiadać wszystkie nowoprojektowane budynki, wszystkie istniejące budynki/lokale będące przedmiotem sprzedaży lub najmu. oWyłączone są budynki zabytkowe, kultu religijnego, przewidziane do użytkowania czasowego nie dłużej niż 2 lata, mieszkalne użytkowane do 4 miesięcy, wolnostojące do 50 m2, niemieszkalne do produkcji rolnej, przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię do 50 kWh/m2/rok.
Kiedy?
Świadectwa staną się koniecznym dokumentem do sprzedaży, najmu, wybudowania, oddania do użytku czy też zwyczajnie użytkowania budynków, w zależności od jego przeznaczenia, z dniem 1 stycznia 2009 roku. Oznacza to, iż po tym terminie nie będziemy w stanie sprzedać, wynająć, wybudować domu bez tego dokumentu. Ponadto dokument taki będzie ważny na okres 10 lat.
Kto?
W związku z tym, iż budynków podległych certyfikacji w pierwszym okresie będzie ogromna liczba ustawodawca uprawnił do wystawiania świadectw osoby z wyższym wykształceniem posiadające uprawnienia budowlane do projektowania:
- architektoniczne,
- konstrukcyjno - budowlane,
- instalacyjne,
oraz osoby, które odbyły szkolenie i przeszły pomyślnie egzamin państwowy i absolwenci studiów podyplomowych w zakresie audytu energetycznego na potrzeby termomodernizacji i oceny energetycznej budynków.
Co to naprawdę znaczy?
- Jeżeli budujesz nowy dom - musisz mieć świadectwo!
- Jeżeli mieszkasz w swoim domu/lokalu - nie musisz otrzymać świadectwa!
- Jeżeli sprzedajesz lub wynajmujesz - musisz przedstawić świadectwo!
- Jeżeli kupujesz lub wynajmujesz - możesz spodziewać się określonych kosztów utrzymania.
- Świadectwo energetyczne trzeba otrzymać przed pozwoleniem na użytkowanie.
- Bez świadectwa energetycznego nie będzie można zawrzeć umowy kupna-sprzedaży.
- Nieprawdziwe świadectwo stanowi wadę rzeczy zmniejszającej jej wartość w rozumieniu Kodeksu Cywilnego.